Opublikowano

Jak wykonać poprawną instalację odwodnienia liniowego w garażu?

Jak poprawnie dobrać i zainstalować odwodnienie liniowe do garażu? Temat ten powraca do nas bardzo często, więc w kilu punktach postaram się pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Poświęcenie paru minut na przeczytanie tego artykułu pozwoli Ci uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas wykonywania instalacji.

Na początek klika najważniejszych problemów związanych z projektowaniem systemu jaki i jego instalacją:

 • Odwodnienie liniowe, czy punktowe (kratka) w garażu.
 • Jak prawidłowo ułożyć odwodnienie liniowe w garażu?
 • Gdzie odprowadzić wodę z odwodnienia?
 • Czy odwodnienie do garażu różni się od standardowych odwodnień parkingowych?
 • Czy należy w specjalny sposób uszczelniać połączenia pomiędzy kanałami?
 • Jaki rodzaj rusztu wybrać?
 • Jak dbać o odwodnienie?

Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą w prosty sposób uniknąć błędów podczas wyboru odpowiednich produktów oraz wykonywania instalacji.

Odwodnienie liniowe, czy punktowe (kratka) w garażu?

O wiele lepszym rozwiązaniem do garażu jest zastosowanie odwodnienia liniowego zamiast punktowego. Droga jaką musi pokonać woda, aby dostać się do opływu jest o wiele krótsza. Dodatkowo w przypadku liniówki nie ma potrzeby wykonywania tzw. koperty co znacznie ułatwia formowanie spadków podłogi.

Jak prawidłowo ułożyć odwodnienie liniowe w garażu?

Sposób ułożenia odwodnienia liniowego w garażu jest bardzo ważny i ma wpływ na jego użytkowanie. Inny system zastosujemy przy garażu jednostanowiskowym a inny przy wielostanowiskowym. Częstym błędem podczas projektowania systemu jest chęć ułatwienia sobie pracy na etapie instalacji. Wielokrotnie spotykam się z informacją, że linię poprowadzę „tam” bo „tam” jest umieszczona rura w podłodze. Proszę pamiętać, że odwodnienie ma służyć przez długi okres. Tak więc, poświęcenie kilku godzin na doprowadzenie rur w inne miejsce garażu na pewno się opłaci. Ułożenie odwodnienia liniowego ma za zadanie sprawne odprowadzanie wody a nie ułatwianie instalatorowi pracy.
Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są:

 • linia odwodnienia poprowadzona w osi (pośrodku) pojazdu
 • dwie linie odwodnienia poprowadzone wzdłuż garażu w osi kół pojazdu
 • linia odwodnienia poprowadzona wzdłuż bramy wjazdowej
 • jedna linia odwodnienia poprowadzona w poprzek garażu
 • linia odwodnienia poprowadzona pomiędzy pojazdami (garaż dwustanowiskowy)
Wady i zalety tych rozwiązań to:
 • linia odwodnienia poprowadzona w osi (pośrodku) pojazdu – moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie. Pozwoli Ci zaoszczędzić dla zminimalizowania kosztów materiału przy jednoczesnym bardzo sprawnym odprowadzaniu wody z zaparkowanego tam pojazdu. Ściekająca woda z auta „spływa” od razu pod pojazd nie powodując powstawania kałuży wody pod nogami wysiadającego kierowcy i pasażerów. Rozwiązanie to posiada jeszcze jeden ogromny atut a mianowicie możliwość zastosowania niskiej klasy (tańszej) wytrzymałościowej odwodnienia (np. A15), gdyż auto nie będzie „najeżdżać” na ruszty odwodnień.
 • dwie linie odwodnienia poprowadzone wzdłuż garażu w osi kół pojazdu. Rozwiązanie to w najszybszym tempie odprowadzi wodę z kół i „ściekającą z auta” jednakże niesie za sobą kilka wad. Przede wszystkim wymaga zastosowania odwodnień z rusztami (pokrywami) wykonanymi z żeliwa. Niestety znacznie podnosi to koszt systemu. Dodatkowo ilość zastosowanych kanałów jest stosunkowo duża i zaplanowania w jakiej szerokości ułożyć linie aby nie „wystawały” poza auto.
 • linia odwodnienia poprowadzona wzdłuż bramy wjazdowej. Rozwiązanie to jest bardzo często wykonywane przez instalatorów jednakże jest w ogromnej większości wykonane bez sensu! Przed czym na ono chronić? przed wodą wypływającą z garażu? System taki jest niezbędny tylko w przypadku gdy podłoga garażu położona jest poniżej podjazdu (garaż wkopany jest pod ziemię). Jednakże w takim przypadku linię powinno się ułożyć po zewnętrznej stronie bramy. Powinna ona zabezpieczać garaż przed wtargnięciem wody z zewnątrz.
 • jedna linia odwodnienia poprowadzona w poprzek garażu – rozwiązanie to nie należy do dobrych. Atutem jego jest jedynie możliwość zastosowanie krótkiego odcinka odwodnień gdyż szerokość garażu przeważnie jest znacznie mniejsza od jego długości. Wadami tego rozwiązania jest konieczność zastosowania wyższej klasy wytrzymałościowej rusztu (od B125). Wyższa wytrzymałość związana jest bezpośrednio z wyższą ceną zakupu odwodnień.  Estetyka tego rozwiązania także pozostawia wiele do życzenia.
 •  linia odwodnienia poprowadzona pomiędzy pojazdami (garaż dwustanowiskowy). Jest to najprostsze rozwiązanie dla garaży dwustanowiskowych. Ma jednak pewną wadę: powoduje że woda spływa do środka garażu. Co z kolei niesie za sobą konieczność chodzenie po mokrej podłodze pomiędzy autami. W systemie dwustanowiskowym zaleca się wykonanie dwóch niezależnych linii w osiach obu pojazdów.
Gdzie odprowadzić wodę z odwodnienia?

Temat ten nurtuje wielu. Zazwyczaj podłączamy się do rury, która wypuszczona została przez hydraulika w podłodze. No bo dlaczego nie!?

W tym przypadku byłbym bardzo ostrożny! Przyłącze to zazwyczaj zostało przewidziane na kratkę (odpływ punktowy), a to niestety nie to samo co odwodnienie.

Jeśli kanalizacja domu nie uwzględnia podłączenia w podłodze garażu odradzam próbowanie „na siłę” wpięcia się do istniejącego systemu. Może nieść  to za sobą nieprzewidziane problemy z przedostawania się przykrych zapachów do garażu. Oczywiście, że można zastosować syfon – jednakże ogranicza on sprawność awaryjną systemu (syfon potrafi ograniczyć przepływ nawet 10-cio krotnie), ale jest wiele prostszych rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań jest wkopanie koło garażu tunelu rozsączającego do którego podłączamy odpływ. Jeśli w garażu nie będziemy używać wody np. do mycia pojazdów to tunel taki na 100% spełni swoje zadanie. Innym znacznie tańszym, choć mniej profesjonalnym rozwiązaniem jest „wkopanie” w ziemię pod odwodnieniem 2-5 metrów rury drenażowej i podłączenie do niej odwodnienia. Rozwiązanie to spełnia swoje zadanie jedynie gdy grunt będzie wystarczająco chłonny, a prostota jego wykonania jest bezdyskusyjna. Jeśli jednak zastosujemy tunel rozsączający to jego objętość zapewni o wiele większy zapas pojemności wody.

Czy odwodnienie do garażu różni się od standardowych odwodnień parkingowych?

Tak. Choć różnice nie są diametralne, to kanały stosowane do odprowadzania wody z garażu powinny mieć małą wysokość budowlaną, oraz powinny być wyposażone w ranty, ale co ważne ranty te nie powinny być stalowe. Wysokość kanału przeważnie musi zostać dopasowana do możliwości „zatopienia” go w wylewce garażowej. Pojemność kanału nie jest tak ważna jak zwykłych produktów stosowanych na parkingach, gdyż nie muszą mieć one dużej pojemności potrzebnej do zmagazynowania chwilowego-dużego napływu wody tak jak to miejsce na zewnątrz.

Ostatnią kwestią są ranty- zaleca się unikanie kanałów z ratami stalowymi gdyż przy dłuższym użytkowaniu estetyka ich pozostawia wiele do życzenia. Ranty stalowe nie wytrzymują konfrontacji z solą drogową oraz chemią stosowaną do mycia podłóg (płytek) i już po roku pokrywają się warstwą rdzy. Nie ma ona co-prawda wpływu na funkcjonowanie systemu lecz nie każdy chce mieć nie-estetyczne wykwity rdzy na podłodze garażu. Znacznie bezpieczniejszym (i tańszym) rozwiązaniem jest stosowanie kanałów z rantami polietylenowymi ( w przypadku kanałów polietylenowych) oraz polimerobetonowymi (w przypadku kanałów polimerobetonowych).

Czy należy w specjalny sposób uszczelniać połączenia pomiędzy kanałami?

Kanały wykonane z tworzywa zazwyczaj producenci wyposażaną system specjalnych zamków (pióro-wpust). Rozwiązanie to gwarantują szczelność połączeń wymaganą dla standardowych zastosować odwodnień takich jak parking zewnętrzny.
Jeśli odwodnienia będziecie instalować w miejscu które wymaga pełnej szczelności, czyli takimi pod którymi znajdują się inne pomieszczenia (np. parkingi wielopoziomowe) producenci zalecają stosowanie dodatkowych mas uszczelniających do połączenia kanałów (np. Shell Tixophalte).

Jaki rodzaj rusztu wybrać?

W tym przypadku musimy wziąć pod uwagę 2 sprawy: klasę wytrzymałości, oraz estetykę.
Odwodnienia stosowane w garażu mogą mieć ruszty wykonane ze: stali ocynkowanej, stali nierdzewnej, żeliwa lub poliamidu (plastik).
Jeśli samochód będzie przejeżdżał przez poprowadzoną linię np. wzdłuż bramy zaleca się stosowanie rusztów żeliwnych lub stalowych ocynkowanych (kratowych). W przypadku instalacji odwodnień np. w osi pojazdu rodzaj rusztu nie ma znaczenia. Ja osobiście polecam ruszty wykonane ze stali nierdzewnej, gdyż zapewniają one najwyższą estetykę, a jak wiemy garaż niejednokrotnie jest ważną „częścią” domu.

W klasie A 15 do dyspozycji mamy zazwyczaj ruszty wykonane ze stali ocynkowanej, stali nierdzewnej lub tworzywa (poliamidu lub polipropylenu) i tu wybór zależy głównie od gustów. Standardem w tej klasie są ruszty wykonane ze stali ocynkowanej. Kolejne to ruszty wykonane ze stali nierdzewnej które przez bardzo długi czas zachowują swój pierwotny wygląd ale są też znacznie droższe. Ruszty z tworzywa wybieramy zazwyczaj gdy chcemy uniknąć problemów z korozją pokryw.
W klasie B125 i C250 spotykamy największy wybór: możemy tu spotkać ruszty wykonane ze stali ocynkowanej (ruszt kratowy), stali nierdzewnej (ruszt kratowy), ruszty żeliwne oraz z tworzywa. Najczęściej stosowanym jest ruszt żeliwny, który jest synonimem wytrzymałości –  jedna ma przypadłość pokrywania się rdzawym nalotem który jest całkowicie normalny i bezpieczny dla tego typu materiałów. Ruszt ocynkowany w tej klasie będzie rusztem kratowym (tzw. krata pomostowa). Jest to niezwykle estetyczne rozwiązanie, ale niestety droższe od żeliwa. Ja osobiści bardzo je polecam (cechują się bardzo dużą estetyką jak i bardzo dużą powierzchnią drenażu).

Jeśli ktoś chciały, aby ruszty żeliwne długo zachowały swą estetykę (czarny kolor) warto kupić odwodnienia z rusztami pokrytymi powłoką KTL, która zabezpiecza je na wiele lat. Pamiętać trzeba jednak, iż powłoka ta nie jest powłoką niezniszczalną i pod wpływem uszkodzeń mechanicznych (np. kamienie) także ulega uszkodzeniom. Jednakże z czystym sumieniem polecam stosowanie rusztów żeliwnych KTL.

Jak dbać o odwodnienie?

Obsługa odwodnień liniowych ogranicza się praktycznie tylko do okresowego czyszczenia kanałów. Jest to bardzo ważne gdyż niedrożny kanał odwodnienia liniowego (zalegające liście, piach itp.) w znacznym stopniu wpływają na sprawność systemu – w skrócie: odwodnienie liniowe nie jest w tanie w szybkim tempie odprowadzić napływającej do niego wody.