Jak dobrać odwodnienie

Wytrzymałość odwodnień liniowych sprawdzana jest w odniesieniu do normy PN-EN1433.

Aby bezpiecznie użytkować produkty, norma ta dzieli odwodnienia na 6 różnych klas w zależności od ich wytrzymałości. Pierwsza- A15 jest podstawową klasą dostosowaną do instalacji w strefie ruchu pieszego. Wraz z kolejnymi klasami (B125, C250, D400, E600) dochodzimy do klasy F900, która gwarantuje największą odporność na obciążenia.

Norma ta określa jak dany produkt musi być wykonany, aby bezpiecznie W zależności od miejsca, w którym będą miały spełniać swoje zadanie (taras, garaż lub przydomowy parking, firma, ulica czy lotnisko), należy wybrać takie, które będą najbardziej zbliżone do naszych potrzeb.

Zastanawiałeś się, jak dobrać odwodnienie, by nie doprowadzić do zalania domu piwnicy lub garażu podziemnego? Jak skutecznie poradzić sobie z wodą stojącą na parkingu przed siedzibą twojej firmy, by w końcu jego nawierzchnia nie uległa zniszczeniu? Dziś w związku ze znacznym zurbanizowaniem otoczenia i coraz mniejszym obszarem powierzchni biologicznie czynnej, na której woda znajduje ujście nawet po większych deszczach lub w czasie roztopów, musimy liczyć się z potrzebą stosowania systemów odprowadzających wody opadowe. Nie stoimy więc już przed dylematem: stosować system odwadniający czy nie, tylko jak dobrać odwodnienie.

Jeśli pytamy, jakie odwodnienie miałoby to być, to na pewno ze względów praktycznych i estetycznych będzie to odwodnienie liniowe, które gwarantuje nam szybkie i bezpieczne odprowadzenie wody. Importem i sprzedażą odwodnień liniowych renomowanego włoskiego producenta MUFLE zajmujemy się od niemal dekady. W ofercie naszej znajdziecie Państwo szeroki asortyment specjalistycznych systemów odwodnień. W przystępniej cenie każdy dobierze odwodnienie, które skutecznie odprowadzi wodę z garażu czy podwórka i będzie służyło przez długie lata. System odwodnienia liniowego składa się z kanałów i rusztów o różnej wytrzymałości (nośności) – zależnie od tego, na jakie obciążenia będzie narażone nasze odwodnienia taką wytrzymałość powinniśmy dobrać. Warto zastosować zawsze o jedną klasę wyżej, aby w przyszłości nie wystąpiła konieczność wymiany odwodnień (np. w związku z zakupem cięższego auta). W odwodnieniu przydomowym świetnie sprawdza się korytko z polietylenu o podwyższonej gęstości z rusztem wykonanym ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Odwodnienie takie jest odporne na działanie nawet bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Do oferowanego odwodnienia dołączone są specjalne akcesoria, które umożliwią łatwe połączenie rusztu z korytkiem. Oferowane przez nas odwodnienie jest proste w montażu, łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Chętnie doradzimy, jak dobrać odwodnienie, by nawet największe opady przestały być problemem.

Poniżej przedstawiamy umowny podział odwodnień liniowych uwzględniający rodzaj miejsca montażu. Ułatwi to Państwu odnalezienie właściwego odwodnienia liniowego.

Odwodnienia liniowe

Odwodnienia stref przydomowych

Odwodnienia do powierzchni o małym obciążeniu i natężeniu ruchu najczęściej stosowane w otoczeniu naszych prywatnych domów: odwodnienie domu, odwodnienie tarasu, odwodnienie garażu czy podjazdu.

Odwodnienie parkingu

Odwodnienia powierzchni takich jak strefy ruchu pieszych, parkingi dla samochodów osobowych w tym wielopoziomowe, ale także podjazdy domów jednorodzinnych dla cięższych pojazdów takich jak np.: VAN, terenowe, kempingi itp.

Odwodnienie jezdni

Do odwodnienia powierzchni przy krawężniku zarówno od strony jezdni (0,5 metra od krawężnika), jak i chodnika (0,2 metra od krawężnika) ma zastosowanie klasa C250.

Odwodnienia stref transportowych

Parkingi dla samochodów ciężarowych oraz jezdnie szybkiego ruchu wymagają odwodnień wykonanych z bardzo wytrzymałych materiałów, które są odporne na duży ciężar i częstotliwość przejeżdżających po nich pojazdów.

Odwodnienia stref przemysłowych

Odwodnienia klasy E600 sprawdzają się w strefach ruchu wózków widłowych; są odporne na obciążenia nawet 60 ton.

Odwodnienie lotnisk

Na lotniskach czy obszarach rozładunków kontenerów stosuje się odwodnienie klasy F900, które jest wytrzymałe na „ekstremalne” obciążenia wyrażana w tonach.