Odwodnienia stref przydomowych

Do odwodnienia stref ruchu pieszego oraz wokół domu stosuje się odwodnienie klasy A15. Dobrze zaprojektowana instalacja odwodnienia budynku będzie sobie w stanie poradzić nawet z obfitymi opadami. Ogromna oferta wymiarów odwodnień pozwala na dopasowanie odpowiedniego systemu do każdych warunków (powierzchnia, nachylenie terenu itp.).

Odwodnienie stref przydomowych klasy A15 może być wykonywane z różnych materiałów. Bardzo dobrze sprawdza się korytko z polietylenu o podwyższonej gęstości z rusztem ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Wykonane z tych materiałów odwodnienie przydomowe odporne jest na szeroki zakres temperatur. Możemy je wykorzystać do odprowadzania nadmiaru wody z garażu lub z podwórka. Każde z odwodnień powinno mieć znak zgodności CE, który potwierdza, że zostały one dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej oraz oznaczenie, iż zostały wykonane zgodnie z normą EN-1433.

Korytka wykonane z PE-HD są bardzo wytrzymałe i jednocześnie lekkie, co przekłada się na łatwość i koszt transportu. Do odwodnienia dołączone są dodatkowe akcesoria, dzięki którym możliwe jest stabilne połączenie rusztu z korytkiem. Zaletą odwodnień klasy A15 jest niska cena oraz wytrzymałość odpowiednia dla zastosowań przydomowych.

Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować gdzie zainstalujemy nasze odwodnienie. Bardzo częstym błędem jest dosłowne potraktowanie sformułowania “odwodnienie przydomowe” i zastosowanie produktów tej kategorii na terenie całej posesji. O ile świetnie zda ono egzamin na chodniku, na parkingu (przy jego obrzeżach) lub w garażu to niewłaściwym będzie zastosowanie tej klasy w bramie wjazdowej lub w poprzek wszystkich podjazdów, które mogą być narażone nawet na sporadyczny ruch pojazdów cięższych. Warto pamiętać, iż w przyszłości niejednokrotnie na nasz teren wjedzie auto dostawcze a także ciężarowe (auto do przeprowadzek, dostawca mebli, śmieciarka lub po prostu kurier). Należy wziąć pod uwagę, że nawet jednorazowo przekroczony dopuszczalny nacisk na odwodnienie może uszkodzić jego strukturę. W bramie wjazdowej zaleca się zainstalowanie odwodnień z rusztem żeliwnym (lub ocynkowanym- kratowym) w klasie nie mniejszej niż C250.