Odwodnienia do domu

Najbardziej trafnym podziałem odwodnień do domu jest podział ich na cztery główne rodzaje. Są to:

Odwodnienia wokół domu
Najczęściej stosowanym typem odwodnień to odwodnienia klasy A15 i B125

Odwodnienia bramy wjazdowej
Instalacja odwodnienia liniowego w bramie wjazdowej (lub na wjeździe) na posesję (w tym tereny prywatne) wymaga zastosowania co najmniej klasy C250.

Odwodnienia garażu
W garażu zaleca się stosowanie odwodnień klasy B125, ale w pewnych warunkach dopuszcza się instalację produktów klasy A15

Odpływy prysznicowe
Nowoczesna, estetyczna i łatwa w utrzymaniu łazienka wymaga zastosowania odpływu prysznicowego.

 

 

Do odwodnienia stref ruchu pieszego oraz wokół domu stosuje się najczęściej odwodnienie klasy A15. Dobrze zaprojektowana instalacja odwodnienia budynku będzie w stanie sobie poradzić nawet z obfitymi opadami. Ogromna oferta dostępnych u nas wymiarów odwodnień pozwala na dopasowanie odpowiedniego systemu do każdych warunków (powierzchnia, nachylenie terenu itp.).

Odwodnienie stref przydomowych klasy A15 może być wykonywane z różnych materiałów. Bardzo dobrze sprawdza się korytko z polietylenu o podwyższonej gęstości z rusztem ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Wykonane z tych materiałów <strong>odwodnienie przydomowe</strong> odporne jest na szeroki zakres temperatur. Możemy je wykorzystać do odprowadzania nadmiaru wody z garażu lub z podwórka. Każde z odwodnień powinno mieć znak zgodności CE, który potwierdza, że zostały one dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej oraz oznaczenie, iż zostały wykonane zgodnie z normą EN-1433.

 

Korytka wykonane z PE-HD są bardzo wytrzymałe i jednocześnie lekkie, co przekłada się na łatwość i koszt transportu. Do odwodnienia dołączone są dodatkowe akcesoria, dzięki którym możliwe jest stabilne połączenie rusztu z korytkiem. Zaletą odwodnień klasy A15 jest niska cena oraz wytrzymałość odpowiednia dla zastosowań przydomowych.

 

Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować gdzie zainstalujemy nasze odwodnienie. Bardzo częstym błędem jest dosłowne potraktowanie sformułowania „odwodnienie przydomowe” i zastosowanie produktów tej kategorii na terenie całej posesji. O ile świetnie zda ono egzamin na chodniku, na parkingu (przy jego obrzeżach) lub w garażu to niewłaściwym będzie zastosowanie tej klasy w bramie wjazdowej lub w poprzek wszystkich podjazdów, które mogą być narażone nawet na sporadyczny ruch pojazdów cięższych. Warto pamiętać, iż w przyszłości niejednokrotnie na nasz teren wjedzie auto dostawcze a także ciężarowe (auto do przeprowadzek, dostawca mebli, śmieciarka lub po prostu kurier). Należy wziąć pod uwagę, że nawet jednorazowo przekroczony dopuszczalny nacisk na odwodnienie może uszkodzić jego strukturę. W bramie wjazdowej zaleca się zainstalowanie odwodnień z rusztem żeliwnym (lub ocynkowanym- kratowym) w klasie nie mniejszej niż C250.

 

Najpopularniejszym rodzajem odwodnienia liniowego stosowanego do przydomowych systemów odprowadzania wody opadowej, jest odwodnienie domu klasy A15. Takie instalacje zazwyczaj cechują się mniejszymi rozmiarami, ponieważ dobrze zaprojektowane <strong>odwodnienie przydomowe</strong>, spełni swoją funkcję bez potrzeby kopania długich i skomplikowanych korytarzy wodnych. Odwodnienie budynków to niezwykle istotna część projektu architektonicznego, ponieważ chroni obszar przed zaleganiem wody podczas obfitych opadów deszczu, zalewaniem pomieszczeń położonych poniżej poziomu gruntu np. piwnic oraz pomaga odprowadzić nadmiar wody podczas roztopów śniegu.

 

Odwodnienia budynków produkuje się w różnych rozmiarach, aczkolwiek najpopularniejszy typ to 100 x 50 mm. Mimo wszystko w naszej ofercie dostępna jest duża liczba koryt o różnej rozpiętości rozmiarowej, ponieważ produkujemy dla wielu podmiotów i dbamy o to, aby każda instalacja odwodnienia budynku była jak najlepiej dostosowana do miejsca swojego przeznaczenia. Koryta produkuje się z różnych materiałów, jednak największą popularnością cieszą się te z polietylenu o podwyższonej gęstości. Takie odwodnienie budynku wykorzystywane jest najczęściej w garażach, podwórkach i tarasach, ponieważ cechuje się dużą wytrzymałością i wysoką tolerancją na zmienne temperatury. Dodatkowymi zaletami odwodnieni klasy A15 jest niezwykła lekkość, co znaczenie ułatwia montaż oraz łatwość konserwacji i czyszczenia – wystarczy odkręcić śrubę i zdjąć ruszt.

 

Wybierając odwodnienie budynków naszej produkcji, możesz mieć pewność, że doskonale sprawdzi się ono w miejscu swojego przeznaczenia, a dzięki swoim specjalnie dobranym parametrom, posłuży przez długi czas, odprowadzając nadmiar niepożądanej wody do miejsc jej ujścia. Pamiętaj, że odwodnienie domu to niezwykle ważny element każdej posesji, dlatego zadbaj o to, aby Twoja instalacja była jak najlepszej jakości.