A15 Odwodnienia stref ruchu pieszego

Jednym z najczęściej kupowanych i instalowanych odwodnień są produkty klasy A15. Wykorzystujemy je zazwyczaj do odprowadzania wody ze stref ruchu pieszego. Przeważnie spotykamy kanały polimerobetonowe lub plastikowe z rusztem wykonanym ze stali ocynkowanej. Poza jednym małym wyjątkiem nie powinniśmy montować ich w strefie ruchu pojazdów. Ze względu na ich wytrzymałość najczęściej spotkać możemy je zainstalowane wokół domu, na chodniku, w parkach oraz na terenach centrów handlowych.

Odwodnienie liniowe 4ALL Mufle

Gdzie możemy zastosować odwodnienie liniowe A15?

Poza małymi wyjątkami są to produkty produkty, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane do instalacji w strefie ruchu pieszych, takich jak:

  • Chodniki
  • Ścieżki rowerowe
  • Tarasy
  • Fontanny
  • Parkingi prywatne (jeśli nie jest możliwy najazd na pokrywę np. tuż przy krawężniku).
Axhell

Możesz kupić szybko i bezpiecznie te i inne odwodnienia w naszym sklepie.
Gwarantujemy fachowe doradztwo i szybkie dostawy.

Sprawny odbiór wody gwarantuje wyłącznie dobrze zaprojektowany system. Poza nim bardzo ważnym jest wykonanie instalacji zgodnie z instrukcją montażu.

Z pewnością odwodnienie liniowe możemy wykorzystać także jako element architektoniczny. Poza spełnianiem funkcji do jakich został wymyślony, pomoże nam np. na wizualne podzielenie dużego parkingu lub oddzielenie chodnika od ścieżki rowerowej.

Jak już wcześniej wspominałem jest jeden wyjątek, który pozwala nam na instalację produktów A15 w strefie ruchu pojazdów. Choć są to „odwodnienia stref ruchu pieszego”, to niektórzy producenci pozwalają na montaż ich na prywatnych obszarach powolnego ruchu lekkich samochodów osobowych. W praktyce sprowadza się to przede wszystkim do możliwości zabudowy kanałów A15 w garażu- temat ten został szerzej opisany w naszym artykule: „Jak wykonać poprawną instalację odwodnienia w garażu”. 

Jak zbudowane są odwodnienia A15?

 W zależności od producenta odwodnienia bardzo różnią się od siebie. Producenci stosują różne materiały do ich produkcji. Najczęściej spotykanymi materiałami stosowanymi do produkcji koryt to różne odmiany betonu lub tworzywa sztuczne. O różnicach możesz przeczytać w naszym poradniku: „porównanie materiałów”. O ile w przypadki betonu zazwyczaj jest to polimerobeton, to w przypadku tworzyw sztucznych może to być polietylen wysokiej gęstości (PE-HD) lub polipropylen (PP). Wszystkie te materiały mają swoje wady i zalety, stąd zawsze warto dopasować materiał do swoich potrzeb.

Ruszty (pokrywy) w tym przypadku najczęściej wykonywane są ze stali ocynkowanej, stali nierdzewnej i tworzywa.

Tak, w tej klasie jak wszystkich innych różnice znajdziemy także w wymiarach. Jedynymi wspólnymi wymiarami jakie spotykamy u większości producentów to szerokość wewnątrz kanału i długość całkowita. Najczęściej spotykamy kanały o szerokości 100 i 150 mm, ale także dostępne są również 200, 300, 400 i 500 mm. Długość to zazwyczaj 1000 mm. Pozostałe wymiary jak szerokość zewnętrzna, wysokość wewnętrzna i zewnętrzna za każdym razem różnią się od siebie.