Opublikowano

Jak poprawnie dobrać odwodnienie liniowe?

Jak poprawnie dobrać odwodnienie liniowe?

W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Wybór odpowiednich odwodnień liniowych to bardzo ważny temat. Postaram się opisać zasady które pozwolą Ci wybrać odpowiedni i bezpieczny produkt.

Po pierwsze wytrzymałość a po drugie wielkość kanału.

Te dwa parametry są podstawą przy wyborze.
Tym razem zajmę się wytrzymałością odwodnień, gdyż o wymiarach odpływów liniowych zamierzam umieścić osobny wpis.

Klasy wytrzymałości odwodnień liniowych

Jak możesz się zorientować, który produkt będzie dla Ciebie wystarczająco mocny i bezpieczny? Tu z pomocą przychodzi norma EN1433 (PN-EN1433), według której odwodnienia liniowe dzielimy na 6 różnych klas od A15 do F900.

I tak, pierwsza klasa, czyli „A15” jest podstawową klasą dostosowaną do instalacji w strefie ruchu pieszego i wraz z kolejnymi klasami (B125, C250, D400, E600) dochodzimy do klasy F900. Oczywiście produkty oznaczone klasą F900 będzie cechował się największą odporność na obciążenia, czyli wytrzymałością.

Tak więc, każda kolejna litera w oznaczeniu klasy gwarantuje Ci większą wytrzymałość produktu. Produkt oznaczony „D400” bezie mocniejszy od A15, B125, C250 ale słabszy od E600 i F900
Czyli wiemy już co oznaczają litery, ale co w takim razie określają cyfry w tych oznaczeniach? Cyfry te określają jaki nacisk w (kiloniutonach kN) musi wytrzymać dany produkt – tu jednak napotykamy pewną pułapkę o której opowiem innym razem.

Jak można się zorientować z którą klasą produktu mamy do czynienia?

To proste! Producent ma obowiązek oznaczyć swój produkt w widocznym po montażu miejscu. W praktyce oznacza to obowiązek oznaczenia rusztu odpowiednią klasą i normą.

Jedyną aktualnie obowiązującą normą jest EN-1433 i takiego oznaczenia szukajmy na pokrywie odwodnienia.
Norma PN-EN1433 gwarantuje mam, że produkt będzie bezpieczny i wytrzymały, jeśli tylko zainstalujemy go w odpowiednim dla niego miejscu.

Zastanawiałeś się, jak dobrać odwodnienie liniowe, by nie doprowadzić do zalania domu piwnicy lub garażu podziemnego?

Jak skutecznie poradzić sobie z wodą stojącą na parkingu przed siedzibą twojej firmy lub domem? Dziś w związku ze znacznym zurbanizowaniem otoczenia i coraz mniejszym obszarem powierzchni biologicznie czynnej, musimy liczyć się z potrzebą stosowania systemów odprowadzających wody opadowe. Nie stoimy więc już przed dylematem: stosować system odwadniający czy nie, tylko jakie dobrać odwodnienie liniowe alby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

Jeśli pytamy, jakie odwodnienie miałoby to być, to na pewno ze względów praktycznych i estetycznych będzie to odwodnienie liniowe. Gwarantuje ono nam szybkie i bezpieczne odprowadzenie wody przy jednoczesnym zachowaniu walorów użytkowych terenu. Importem i sprzedażą odwodnień liniowych zajmujemy się od niemal dekady. W naszej ofercie znajdziecie szeroki asortyment specjalistycznych systemów odwodnień. W przystępniej cenie każdy dobierze odwodnienie, które skutecznie odprowadzi wodę z garażu czy podwórka i będzie służyło przez długie lata. System odwodnienia liniowego składa się z kanałów i rusztów o różnej wytrzymałości (nośności) – zależnie od tego, na jakie obciążenia będzie narażone nasze odwodnienia taką wytrzymałość powinniśmy dobrać.

Warto zastosować zawsze o jedną klasę wyżej, aby w przyszłości nie wystąpiła konieczność wymiany odwodnień (np. w związku z zakupem cięższego auta). W odwodnieniu przydomowym świetnie sprawdza się korytko z tworzywa z rusztem wykonanym ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Odwodnienie takie jest odporne na działanie nawet bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Do oferowanego odwodnienia dołączone są specjalne akcesoria, które umożliwią łatwe połączenie rusztu z korytkiem. Oferowane przez nas odwodnienie jest proste w montażu, łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Chętnie doradzimy, jak dobrać odwodnienie, by nawet największe opady przestały być problemem.

Poniżej przedstawiam umowny podział odwodnień liniowych uwzględniający miejsce montażu.

Jak klasyfikowane są odwodnienia liniowe i gdzie możemy je zastosować?

Odwodnienia stref przydomowych czyli klasa A15
Produkty tej grupy przeznaczone są do powierzchni o małym obciążeniu i natężeniu ruchu. Najczęściej stosowane w otoczeniu naszych prywatnych domów, jako odwodnienie domu, odwodnienie tarasu, odwodnienie garażu czy podjazdu.

Odwodnienie parkingu oznaczane jako B125
Odwodnienia powierzchni takich jak chodniki, parkingi dla samochodów osobowych (w tym wielopoziomowe).

Odwodnienie jezdni z oznaczeniem C250
Produkt ten służy do odwodnienia parkingów i jezdni. W przypadku dróg, możemy go montować wyłącznie wzdłuż krawężnika (maksymalnie 0,5 metra w głąb jezdni).

Odwodnienia drogowe– popularnie nazywane „odwodnienia ciężkie” czyli D400
Parkingi dla samochodów ciężarowych oraz jezdnie szybkiego ruchu wymagają odwodnień wykonanych z bardzo wytrzymałych materiałów, które są odporne na duży ciężar i częstotliwość przejeżdżających po nich pojazdów.

Odwodnienia stref przemysłowych
Odwodnienia klasy E600 sprawdzają się w strefach ruchu wózków widłowych; są odporne na obciążenia nawet 60 ton.

Odwodnienie lotnisk
Na lotniskach czy obszarach rozładunków kontenerów stosujemy zawsze odwodnienia klasy F900. Jest ono wytrzymałe na „ekstremalne” obciążenia.

Możemy więc zauważyć, że wybór odwodnień liniowych nie jest ogólnie trudną sprawą – wystarczy stosować się do wytycznych normy.